Nemtiben is lecsaptak a farkasok: újabb szarvast és több muflont téptek szét – fotók

Borítófotó: illusztráció

Néhány napja számoltunk be róla, hogy vélhetően farkasok téptek szét egy gímbikát a Nógrád megyei Mátranovákon. Az eset után a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság közleményt adott ki, hogy egyelőre még vizsgálják az esetet, ezután tudják csak biztosan kijelenteni, hogy farkasok végeztek-e az állattal. Tegnap viszont újra lecsaptak a ragadozók – tájékoztatta a Concrete Médiát a Cserepes Vadásztársaság vadászmestere.

Letovai Zoltán elmondta: fotók és videók bizonyítják a farkasok Nógrád megyei jelenlétét, melyek egyre nagyobb pusztítást végeznek a vadállományban.

-A Nemtiben található tanya közelében hétfőn egy újabb szarvast téptek szét a farkasok, és több muflonnal is végeztek már a mátranováki eset óta – hangsúlyozta a vadászmester, majd hozzáfűzte azt is: a ragadozók feltehetően a Rákóczibánya-Mizserfa-Nemti közelében található erdőkben lehetnek jelenleg.

A Nemtiben található tanya mellett is szétmarcangoltak egy szarvast a farkasok. Beküldött fotó.
A ragadozók lábnyomait is lefotózták a tetem mellett. Beküldött fotó.

Letovai Zoltán lapunknak beszámolt arról is, hogy a múlt hónapban egy hajtás során összesen négy farkast láttak a kollégáival, vélhetően ezek az állatok marcangolhatták szét a vadakat Mátranovákon és Nemtiben.

Mit kell tenni, ha farkassal találkozunk?

A farkasok fokozottan védettek Magyarországon, a jelenlétük hozzájárul a biológiai sokféleséghez, és jól mutatja, ha egy élőhely természetközeli állapotban van. Testük a zsákmány kitartó üldözéséhez alkalmazkodott, sebességük akár a 60-70 kilométer per órát is elérheti, 4-5 métereseket is képesek ugrani, és akár napi 200 kilométert is meg tudnak tenni.

Érzékenyebb szemük, fülük és orruk segítségével sokkal hamarabb észrevesznek minket, mint mi őket. A kirándulóknak fontos tudni, hogy a farkas alapvetően elkerüli az embert, ezért rendkívül ritka a ragadozó–ember találkozás. Ilyenkor a farkasok néhány másodperc után maguktól távoznak.

A fiatal, tapasztalatlan farkasok azonban néha kíváncsiskodhatnak, és nem feltétlenül menekülnek el azonnal.

A lényeg, hogy ha farkassal találkozunk, próbáljunk nyugodtak maradni. Ha kényelmetlen a farkas közelsége, akkor lassan távozzunk a helyszínről, az állatot szemmel tartva.

Semmiképpen ne kezdjünk el a farkas elől szaladni.

A farkast szinte biztosan elriasztja, ha rákiabálnak vagy tapsolnak. De miután elszalad, véletlenül se vegyük üldözőbe, mert az védekezést, kiszámíthatatlan aggressziót válthat ki belőle. Különösen veszélyes, ha egy fiatal állatot magunkhoz csalogatunk és etetni kezdjük. Ezt soha ne tegyük.

Fontos, hogy ha esetleg kutyával kirándulunk, azt soha ne engedjük szabadon, mert akár a ragadozók áldozatává is válhat. Ha kutyát sétáltatunk az erdőben, és farkasra figyelünk fel, a farkas pedig a kutyára összpontosít, akkor kiabálással, tapsolással vonjuk el a figyelmét a kutyáról. A farkastól távolságot tartva, hátrálás közben a kutyához hangosan beszélve távozzunk a területről. Ha a farkas ezek után is követ, akkor rákiabálva, kővel, fadarabbal dobálva tudjuk távol tartani.

Ha a farkast esetleg éppen az általa zsákmányolt prédájánál találjuk, azt ne próbáljuk elvenni tőle, ne zavarjuk el a zsákmányától, mert ez szélsőséges agressziót válthat ki belőle.

Abban az esetben ha szabadon látogatható barlangban farkas búvóhelyet találunk, akkor azonnal távozzunk a barlangból. Ezek a szabályok az összes vadon élő állattal (pl. róka, borz, vaddisznó) történő találkozásra is vonatkoznak.

Amennyiben a szabadban farkast lát vagy a fajhoz kapcsolódó életnyomokat talál, akkor hívja fel a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságát a +36/30/861–3808-as telefonszámon.

Mit kell tenni, ha farkassal találkozunk? – A hirado.hu cikke nyomán